Urlop wypoczynkowy 2020, jak z niego korzystamy?

Skuteczne wykorzystanie urlopu to integralna część pracy. Telefon służbowy i laptop na wakacjach...

Rola urlopu w tak zwanym work-life balance jest kluczowym elementem pozwalającym na odbudowanie energii fizycznej i psychicznej oraz na zwykłe zresetowanie się i zdystansowanie od rutyny. Każdy tego potrzebuje, a utrzymanie właściwej higieny i równowagi między życiem osobistym, a zawodowym jest integralną częścią pracy. Jednak statystyki pokazują, że nie każdy może lub potrafi w pełni z niego korzystać.

Zgodnie z Kodeksem Pracy minimum jedna cześć urlopu powinna trwać nieprzerwanie 14 dni. Jest to czas na spełnienie naszych osobistych, niezawodowych potrzeb. Zagwarantowany nam przez prawo, ale też jest to dobry pomysł wynikający ze zdrowego rozsądku. Świeży umysł i wypoczęte ciało działają lepiej. Mimo ugruntowania w przepisach w praktyce bardzo często nie realizujemy planów urlopowych w zdrowy sposób. Nierzadko w wakacyjną podróż zabieramy telefon służbowy czy laptopa.

Dostępność pod telefonem, w razie nagłej sytuacji to zabieg powszechny. Z jednej strony przyzwyczailiśmy się do technologii i nowego cyfrowego stylu bycia w codziennym życiu. Z drugiej sytuacja, w której nie potrafimy lub nie możemy, rozstać się z komunikacją z firmą budzi kontrowersje. Czy to jeszcze jest urlop czy praca zdalna?

Z czego to wynika? W badaniach na temat sytuacji zawodowej, obawa o utratę stanowiska jest deklarowana przez znaczącą część ankietowanych. W zależności od badania w ostatnich latach oscyluje między 20-30% spośród badanej grupy.

Boimy się popełnić błąd, zawieść przełożonych, współpracowników. Do pewnego stopnia jest to nieodłączna część odpowiedzialnej postawy. Natomiast nie powinniśmy pozwalać jej wejść na pierwszy plan w kontekście urlopu wypoczynkowego.

Możliwe też, że narzucamy na siebie zbyt duże wymagania. Chcąc nieustannie wszystko kontrolować możemy pozbawić się możliwości naładowania własnych baterii. A przecież ta energia jest nam, między innymi, potrzebna do właściwej realizacji zadań w pracy. Dlatego warto podejść do tego tematu z należytą uwagą i dbałością.

Rok 2020 przyniósł wiele zawirowań w życiu prywatnym i biznesie. Pojawił się dodatkowy czynnik, który w niespodziewany sposób wpłynął na organizację planów pracowników oraz harmonogramy pracy w organizacjach. Ze względu na szczególna sytuację i ograniczenia w możliwości podróżowania, wiele osób zdecydowało się odłożyć plany urlopowe na dalszą część roku. Tradycyjny okres letni w większej ilości postanowiliśmy spędzić w pracy, co prawdopodobnie będzie powodować wyzwania organizacyjne pod koniec roku.

Zadbajmy więc aby wykorzystać przysługujący nam czas mądrze i skutecznie. Szanujmy nasz czas i czas innych, pamiętajmy, że dzięki dobrze spędzonemu urlopowi nasz powrót do pracy będzie zdecydowanie lepszy.  

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Zainteresował Cię ten wpis?

ZOBACZ WIĘCEJ:

Ta strona korzysta z Cookies dla zapewnienia najwyższej jakości obsługi.

Oddział Firmy
w Gdyni

Dojazd

Dogodna lokalizacja w centrum Gdyni. Można do nas wygodnie dotrzeć komunikacją miejską. SKM Gdynia Główna.

Godziny pracy biura

Poniedziałek 09:00-17:00
Wtorek           09:00-17:00
Środa              09:00-17:00
Czwartek       09:00-17:00
Piątek             09:00-17:00
Sobota            zamknięte
Niedziela        zamknięte