Outsourcing w branży IT w Polsce


Każdego roku agencje pośrednictwa pracy otrzymują coraz większą ilość zapytań od przedsiębiorców, którzy postanowili skorzystać z outsourcingu. Takie zapytania ofertowe napawają optymizmem, ponieważ świadczą o zwiększającej się świadomości polskich firm, które chcą pracować wydajniej, lepiej optymalizować bieżące koszty i przede wszystkim oszczędzić swój cenny czas. Trend ten zauważalny jest przede wszystkim wśród firm poszukujących odpowiednich specjalistów, którzy efektywnie wdrożą nowe rozwiązania technologiczne w strukturę ich przedsiębiorstwa.

Sektor IT, który charakteryzuje się największą dynamiką rozwoju na rynku, wymaga ciągłego wdrażania innowacyjnych rozwiązań, specjalistycznych systemów oraz stałego podążania za aktualnymi trendami w branży. Jest to ogromne wyzwanie, w szczególności dla firm, w których działy IT nie są podstawą funkcjonowania działalności, a jedynie ważnym elementem, dzięki któremu mogą stale się rozwijać i na bieżąco wprowadzać innowacyjne rozwiązania w celu optymalizacji lub podwyższenia jakości świadczonych usług. Stworzenie i utrzymanie kompetentnego zespołu specjalistów IT, który kompleksowo będzie wdrażał najnowsze rozwiązania, jest dla wielu firmnieosiągalne, zwłaszcza w dobie pandemii. Jeśli polskie przedsiębiorstwa nie chcą pozostać w tyle i mimo niesprzyjających warunków stale się rozwijać, muszą znaleźć odpowiedniego partnera biznesowego, który pomoże im w rekrutacji i późniejszym koordynowaniu nowych pracowników. W tej sytuacji outsourcing jest najkorzystniejszym rozwiązaniem.

Korzyści outsourcingu dla polskich firm

Firma, która w szybkim tempie planuje wprowadzić zupełnie nowe rozwiązania technologicznie w strukturę swojego przedsiębiorstwa, potrzebuje do ich realizacji wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów IT. W tej sytuacji musi jednak liczyć się z tym, że znalezienie odpowiedniej kadry nie będzie należało do najprostszych zadań. Chcąc zaoszczędzić cenny czas, najlepszym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z partnerem, który pomoże w znalezieniu najlepszych kandydatów i zadba o wszystkie sprawy organizacyjne i logistyczne na każdym etapie współpracy.

Agencja, która specjalizuje się pozyskiwaniu wykwalifikowanych pracowników IT oraz posiada doświadczenie w tej wymagającej i bardzo specjalistycznej branży, może z łatwością zadbać o odpowiednią rekrutację na wybrane stanowiska oraz późniejszą koordynację całego projektu. Taka współpraca i wykorzystanie wiedzy i doświadczenia osób z zewnątrz pozwala firmom na optymalizacje kosztów, które musieliby przeznaczyć na bieżące utrzymanie i rozwijanie całych zespołów projektowych odpowiedzialnych za wdrożenie lub modernizację konkretnych struktur.

Firmy, które stawiają na dalszy rozwój swojego przedsiębiorstwa, doskonale zdają sobie sprawę, że coraz więcej sektorów wymaga regularnego wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań np. w celu poprawy lub optymalizacji bieżących zadań. Takie działania wymagają jednak od pracowników konkretnych specjalizacji i umiejętności. We współpracy z doświadczoną agencją, firmy nie muszą się martwić o ten aspekt. Dzięki dużym bazom sprawdzonych specjalistów, którzy posiadają szeroki przekrój kompetencji, agencja może w krótkim czasie, dobrać odpowiednie osoby do projektu co przyśpieszy i zoptymalizuje cały proces.

Rozpoczynając współpracę z partnerem zewnętrznym, który oferuje outsourcing IT, firma uniknie dodatkowych kosztów związanych z zatrudnieniem i edukacją nowej kadry, jednocześnie zyskując w krótkim czasie najlepszych kandydatów do danego projektu. Takie rozwiązanie zapewnia firmom bardzo duże możliwości, w którego skład wchodzi przede wszystkim stały dostęp do najlepszych fachowców, którzy posiadają specjalistyczną wiedzę z danego zakresu oraz pełną elastyczność w konfiguracji najlepszych rozwiązań dla danego projektu.

Rekrutacja odpowiedniej kadry

Rekrutacja specjalistów z branży IT nigdy nie była i nie będzie prostym zadaniem. Przy wielu projektach wymagana jest doskonała znajomość niekiedy rzadko stosowanych technologii. Problem pojawia się również w sytuacji, kiedy szukamy nie jednego, a paru specjalistów do konkretnego zadania. Rekrutacja w branży IT jest bardzo wymagająca, dlatego na barkach rekruterów spoczywa nie lada wyzwanie. Nie tylko muszą doskonale orientować się w zakresie specyficznych kompetencji technicznych z branży IT, które będą idealnie dopasowane do potrzeb danego projektu, ale również dobrać do niego odpowiednich specjalistów, których doświadczenie i umiejętności spełnią określone wymagania projektowe. Dodatkowym utrudnieniem, zwłaszcza dla mniejszych firm są wysokie koszty zatrudnienia tak wykwalifikowanej kadry. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z outsourcingu zwłaszcza przy współpracy z firmą, która może już pochwalić się konkretnymi i efektywnymi realizacjami z tego zakresu.

Nie tylko przedsiębiorcy doceniają ten model biznesowy. Outsourcing zyskał również uznanie wśród specjalistów IT, którzy jako bardzo wymagająca grupa zawodowa ceni sobie przede wszystkim niezależność i różnorodność zadań. Specjaliści doceniają możliwość pracy przy nowych i prestiżowych projektach, dzięki którym pozyskają nowe kompetencje, doświadczenie oraz poszerzą swoją zawodową sieć kontaktów.  

Otwartość polskich przedsiębiorców

Na przestrzeni ostatnich lat łatwo mogliśmy zaobserwować, że zarówno firmy, jak i specjaliści IT z większym zaufaniem podchodzą do współpracy z agencją, która kompleksowo zadba o cały proces rekrutacyjny i wdrożeniowy. Korzyści, które wynikają z takiej współpracy są jasne i konkretne dla obu stron. Agencja HR doskonale wie, jakich specjalistów o konkretnych umiejętnościach oczekuje od niej jej partner biznesowy, a dzięki obszernej bazie potencjalnych kandydatów jest w stanie szybko i rzetelnie polecić odpowiednich specjalistów do danego projektu. Takie rozwiązanie doceniają szczególnie firmy, które potrzebują w szybkim czasie najczęściej całego zespołu IT, który kompleksowo zajmie się konkretnym zadaniem. W takiej sytuacji firma najczęściej zgłasza zapotrzebowanie na różnych specjalistów, którzy będą przedstawiać czasem zupełnie odmienne specjalizacje i kompetencje. Dla większości firm rekrutacja tak wymagającej kadry nie jest możliwa, dlatego warto w tej kwestii zaufać profesjonalnej agencji, która kompleksowo zajmie się cały procesem i w szybkim czasie znajdzie konkretną liczbę pracowników, którzy będą spełniać specyficzne potrzeby projektu.

Z jakimi jeszcze przeciwnościami mogą napotkać się polskie firmy, które chcą pozyskać specjalistyczne zespoły projektowe odpowiedzialne za rozwój nowoczesnych technologii w ich przedsiębiorstwie? Przede wszystkim z brakiem doświadczonej kadry. Polska oczywiście może pochwalić się sporą liczbą wysokiej klasy specjalistów, jednak są oni najczęściej już zaangażowani w projekty w firmach konkurencyjnych. Tak duża rywalizacja pomiędzy firmami o najlepsze zespoły IT podwyższa również stawki za polskich specjalistów, którzy są już przyzwyczajeni do dyktowania warunków bieżącej współpracy. W tej sytuacji jednak daje się zaobserwować kolejną pozytywną zmianę i większą otwartość wielu polskich firm na pracowników z zagranicy. Firmy coraz chętniej korzystają z usług pracowników z innych krajów, których kompetencje nie odbiegają od doświadczenia i wiedzy specjalistów z Polski. Co więcej, często taka współpraca nie tylko wpływa na większy rozwój i efektywność w zespołach projektowych, ale również znacząco redukuje bieżące koszty i oszczędza cenny czas, który przedsiębiorcy mogą wykorzystać na realizację innych celów biznesowych w swojej firmie.

Wspólny cel

Polskie firmy doskonale zdają sobie sprawę, że bez innowacyjnych rozwiązań nie zdobędą przewagi konkurencyjnej. Najlepiej pokazały to pierwsze miesiące po rozpoczęciu pandemii. Firmy, które wcześniej zainwestowały w działania z użyciem nowoczesnych technologii były na wygranej pozycji. Dużo polskich przedsiębiorstw nie może sobie jednak pozwolić na rozszerzenie lub modernizacje aktualnych struktur. Nie ma również czasu na czasochłonną rekrutację nowych specjalistów ani odpowiedniej wiedzy w tym zakresie.

Świadome firmy decydują się wówczas na podjęcie współpracy z doświadczoną i zaufaną agencją, która zadba o cały ten wymagający proces. W We Can Do It dokładnie analizujemy specyficzne potrzeby projektowe, dobieramy do nich najbardziej satysfakcjonujące rozwiązania i odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Dodatkową zaletą, którą docenia zdecydowana większość polskich firm, jest dzielenie się odpowiedzialnością za dany projekt z firmą zewnętrzną, na której barkach spoczywa efektywna realizacja powierzonego zadania oraz koordynacja specjalistów, których zarekomendowała do jego wykonania. Outsourcing IT wymaga zaufania oraz wyznaczenia wspólnego celu, którego realizacja przyniesie obu stronom satysfakcję oraz realne wyniki. Ze wsparciem naszej agencji Twoja firma może być spokojna o wszystkie te kluczowe elementy.


W We Can Do It z satysfakcją dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniami wynikającymi z codziennej pracy. Poruszamy ciekawe zagadnienia z rynku pracy, szeroko rozumianych działań HR oraz kultury pracy w nowoczesnych przedsiębiorstwach. Poznaj bliżej tajniki rekrutacji i pracę naszej agencji „od kuchni” na: http://wecandoit.pl/

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Zainteresował Cię ten wpis?

ZOBACZ WIĘCEJ:

Ta strona korzysta z Cookies dla zapewnienia najwyższej jakości obsługi.

Oddział Firmy
w Gdyni

Dojazd

Dogodna lokalizacja w centrum Gdyni. Można do nas wygodnie dotrzeć komunikacją miejską. SKM Gdynia Główna.

Godziny pracy biura

Poniedziałek 09:00-17:00
Wtorek           09:00-17:00
Środa              09:00-17:00
Czwartek       09:00-17:00
Piątek             09:00-17:00
Sobota            zamknięte
Niedziela        zamknięte