Tajemnice outsourcingu – korzyści dla biznesu

Model biznesowy wspierany outsourcingiem pozwala skupić się na kluczowych dla funkcjonowania firmy zadaniach. Oszczędność czasu i kosztów
OUTSOURCING biznes

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na korzystanie z outsourcingu usług. Z każdym rokiem ta tendencja systematycznie się zwiększa. Możliwości jest dużo, tak samo jak powodów dla których warto zdecydować się na tę formę kooperacji. Czym właściwie jest outsourcing i jakie ma realne zalety?

Outsourcing, czyli?

Określenie outsourcing na stałe zagnieździło się w biznesowym słowniku. Ten wywodzący się z języka angielskiego termin jest skrótem stworzonym z trzech słów: outside, resource, using (zewnętrzny, zasób, używanie). Outsourcing to najzwięźlej mówiąc sięganie do zewnętrznych źródeł. Dzieje się to natomiast za sprawą wydzielenia ze struktury organizacyjnej firmy pewnych dotychczas realizowanych przez nią w samodzielny sposób celów, a następnie przekazanie ich wykonania niezależnym podmiotom.

Zdaniem Forda

Co ciekawe, owo pojęcie to wcale nie wynalazek ostatnich dekad. Po raz pierwszy pojawiło się ono na ustach przedsiębiorców już pod koniec lat 70. XX wieku. Sama koncepcja outsourcingu powstała jednak znacznie wcześniej, bo już w latach 20. XX wielu.

Jedną z osób, na których ustach znalazł się ten termin był podobno Henry Ford, słynny amerykański przemysłowiec, założyciel Ford Motor Company. Poruszył ją w odniesieniu do podziału ról usługodawców oraz usługobiorców. Ford był zdania, że jeżeli czegoś nie jesteśmy w stanie zrobić wydajniej, taniej i lepiej aniżeli nasi konkurenci, to na dobrą sprawę nie ma najmniejszego sensu, abyśmy podejmowali podobne działania. Jeśli więc zauważymy podobną tendencję w naszym, przedsiębiorstwie powinniśmy bezzwłocznie zacząć zatrudniać do wykonania owych działań kogoś, kto będzie mógł je zrobić lepiej.

Niezależna, samotna wyspa jest niepragmatyczna

Już dawno skończyły się czasy, w których firmy miały działać tylko zgodnie z ideą „Zosi Samosi” bohaterki wiersza Juliana Tuwima, znanej z ciekawej dewizy, która brzmiała „wszystko sama lepiej wie, wszystko sama robić chce”.

Na biznesowym polu coraz częściej doceniamy możliwość, jaką daje skorzystanie w pewnych działaniach z pomocy wysoce wykwalifikowanych specjalistów, jacy nie zasilają szeregów naszej firmy. Łapiemy się na tym, że niektóre rzeczy możemy robić o wiele wydajniej, efektywniej, czyli najzwyczajniej w świecie lepiej aniżeli zrobilibyśmy to sami.

Outsourcing, optymalizacja kosztów

Jednym z głównych argumentów, które przemawiają za skorzystaniem z outsourcingu jest redukcja kosztów. Możemy zrezygnować z ponoszenia wysokich kosztów utrzymania całych departamentów odpowiedzialnych za dany obszar funkcjonowania firmy. Przykładowo zamiast rezerwować przestrzeń biurową, poświęcać czas i środki na rekrutację odpowiedniego personelu oraz dbać o płynność i jakość działania działu, można cały proces uprościć. Outsourcing w dużej mierze stosowany jest, gdy przedsiębiorcy dochodzą do wniosku, iż dostępne zasoby chcą poświęcić na główny cel działalności, jak pozyskanie klientów i realizację projektów. Natomiast prace związane z utrzymaniem decydują się powierzyć wyspecjalizowanym jednostkom z zewnątrz. Takie rozwiązanie okazuje się wielokrotnie tańsze oraz często skuteczniejsze i łatwiejsze do kontrolowania.

Oblicza outsourcingu

Outsourcing niepodważalnie daje więc przedsiębiorcom naprawdę wiele korzyści. Warto wspomnieć, że ma on również wiele oblicz. Jednym z nich są proste projekty, które mają na celu przede wszystkim usprawnienie procesów biznesowych oraz obniżenie kosztów danych projektów. Jeszcze innym wieloaspektowe i najczęściej skomplikowane projekty, które w większej mierze są następnie przekształcane w długotrwałe współprace.

Eksperci mile widziani

Pozostałymi wielkimi zaletami tej koncepcji biznesowej jest poza oszczędnością również realizacja wszelakich usług na najwyższym możliwym poziomie. Dzięki temu ma się bowiem okazję skorzystania z porad ekspertów z zewnątrz o specjalistycznej wiedzy, czyli takich którzy będą w stanie poprowadzić nasz projekt w najbardziej profesjonalny sposób.

Elastyczność i wydajność na najwyższym poziomie

Dzięki zastosowaniu koncepcji outsourcingu firma niewątpliwie zyskuje na elastyczności oraz wydajności swoich działań. Zatrudnienie fachowców z zewnątrz wiąże się bezpośrednio ze znacznie efektywniejszym wykorzystaniem czasu.

Ryzyko zredukowane do minimum

Model biznesowy oparty na zasadach outsourcingu zmniejsza również ryzyko związane z poszukiwaniem oraz zatrudnieniem własnych fachowców. To po drugiej stronie leży odpowiedzialność za dostarczanie kandydatur w 100% odpowiadającym założeniom danego projektu.

Jeżeli okazuje się, że kandydat nie spełnia jakichkolwiek oczekiwań, można liczyć na to, że wkrótce na jego miejscu pojawi się nowy fachowiec. Powraca tu ponownie jakże istotna kwestia oszczędności czasu. Otóż kiedy żegnamy specjalistę niespełniającego wymogów przedsiębiorstwa, nie musimy na własną rękę ponownie rozpoczynać żmudnego i najczęściej długo trwającego procesu rekrutacji. To własnie outsourcingowa korzyść, jaka skutecznie przemawia do zdecydowanej większości przedsiębiorstw. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Zainteresował Cię ten wpis?

ZOBACZ WIĘCEJ:

Ta strona korzysta z Cookies dla zapewnienia najwyższej jakości obsługi.

Oddział Firmy
w Gdyni

Dojazd

Dogodna lokalizacja w centrum Gdyni. Można do nas wygodnie dotrzeć komunikacją miejską. SKM Gdynia Główna.

Godziny pracy biura

Poniedziałek 09:00-17:00
Wtorek           09:00-17:00
Środa              09:00-17:00
Czwartek       09:00-17:00
Piątek             09:00-17:00
Sobota            zamknięte
Niedziela        zamknięte