Przemyślane CV drogą do zawodowego sukcesu. Część I

Dobrze stworzony życiorys to podstawa w osiągnięciu celu jakim jest dostanie nowej pracy.
Napisać dobre CV

Poprawnie napisane CV to pierwszy, niezwykle istotny krok do zatrudnienia. Poznaj triki jak sporządzić idealny życiorys zawodowy i zdobądź wymarzoną pracę w błyskawicznym tempie.

CV idealne. Jak zabrać się do jego sporządzania?

Wysyłasz CV w odpowiedzi na mnóstwo ofert, ale nikt nie zaprasza cię na rozmowy? W większości przypadków to wcale nie zwykły pech, czy złośliwość losu, ale efekt źle sporządzonego CV. Na szczęście jego pisania można się nauczyć. Wystarczy, że zaczniesz stosować się do kilku prostych rad. Nie poddawaj się więc, czas na zmiany!

Pierwszy krok jest bardzo prosty. Po prostu wróć do stworzonego jakiś czas temu CV. Wczuj się teraz w rolę pracodawcy i skrupulatnie prześledź każdy zawarty w nim punkt. Sam zadaj sobie podstawowe pytanie: czy przedstawia mnie ono jako idealnego kandydata na wymarzone stanowisko? Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, koniecznie zapoznaj się z zasadami pisania CV. Oto, o jakich elementach powinno się pamiętać, tworząc idealne curriculum vitae.

1. Szablon.

Dobrze napisane CV powinno zachęcać do kontaktu i zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną już na pierwszy rzut oka, nawet zanim pracodawca zacznie się wczytywać w twoje kwalifikacje. Wszystkie informacje powinny zostać podane w jak najklarowniejszy sposób. Postaraj się dobrać czytelną czcionkę, wyróżnij nagłówki. Dobrze jest także oddzielić poszczególne punkty kolorami. Gdy masz problem ze stworzeniem własnego estetycznego szablonu, skorzystaj z gotowych wzorów, które będziesz mógł dostosować do swoich potrzeb.

Jeśli  wprowadzasz do swojego życiorysu element kolorystyczny, dobrze zastanów się nad tym, jakiego odcienia użyć. Doszkol się w psychologii barw. Nigdy nie włączaj do CV czerwieni. Mimo że najintensywniejsza ze wszystkich barw doskonale skupia uwagę, to w tym przypadku budziłaby zdecydowanie zbyt duże emocje, wszak kolor ten to przecież atrybut władzy. Osoba używająca w CV czerwieni, już na wstępie zostałaby uznana za taką, która niepotrzebnie lubi budować wkoło siebie napięcie, jest nieskora do kompromisów, nawet agresywna. W swoim szablonie postaw na stonowane, relaksujące barwy, które od razu budzą u ludzi zaufanie. Do takich kolorów należy między innymi kolor niebieski, czy zielony, naturalnie oba w niezbyt intensywnym kolorycie.

2. Zdjęcie.  

Musisz mieć na uwadze, że fotografia, jaką zamieszczasz w CV to twoja wizytówka. Jej obecność w arkuszu ma na celu jedną rzecz – pokazanie się pracodawcy z jak najlepszej strony. Gdy robisz zdjęcie do CV, zadbaj o to, by mieć na sobie odpowiednie odzienie. Postaw na klasykę, ona za każdym razem sprawdza się tak samo dobrze. Świetnym pomysłem w doborze garderoby będzie koszula lub zestaw z  koszulą, na którą założysz marynarkę.

I tu duże znaczenie ma dobór odcieni. Nie zakładaj ubrań w krzykliwych kolorach, unikaj na przykład zbyt agresywnej jak na tę okazję czerwieni. Niezbyt trafionym pomysłem będzie dobranie odzieży ze zbyt rzucającym się w oczy deseniem. Lepiej jest pokazać się w ubraniu o jednolitym, raczej spokojnym kolorze. Ponadto panie nie powinny załączać do CV zdjęć, na których mają zbyt intensywny makijaż. Lepiej postawić na naturalność. Wracając do doboru odzienia, to na trochę więcej swobody można sobie pozwolić, gdy aplikuje się na stanowiska kreatywne. W tym wypadku nie obowiązuje cię aż tak oficjalna odzieżowa etykieta.

Niezależnie od stanowiska na jakie aplikujesz, twoje zdjęcie powinno ukazywać cię jako osobę sympatyczną, otwartą i przyjacielską. Nawet jeśli na co dzień raczej nie jesteś urodzonym optymistą, to ujmujący uśmiech, jaki zaprezentujesz na zdjęciu w CV, zdecydowanie ci się opłaci. Niczym przecież nie wzbudzisz sympatii innych ludzi, jak właśnie swoim uśmiechem.

3. Dane osobowe.

Nie zatajaj w CV żadnych informacji, takich jak na przykład twój wiek. Podaj pełną datę oraz miejsce urodzenia. Dla pracodawcy ważną cechą każdego człowieka, jakiego zatrudnia jest właśnie szczerość. Pominięcie jakiś informacji nie spowoduje tego, że w mig zapomni on o ich istnieniu. Wręcz przeciwnie, ich brak może spowodować tylko to, że od razu pomyśli, że coś przed nim ukrywasz.

4. Wykształcenie.

W tym punkcie powinieneś wypisać rodzaj szkoły, jaką skończyłeś. Muszą się w nim znaleźć także lata nauki zapisane w odwróconym porządku chronologicznym. Gdy opisujesz swoje wykształcenie, powołuj się wyłącznie na prawdziwe informacje. Jeżeli wciąż jesteś studentem lub nie jesteś jeszcze posiadaczem dyplomu, nigdy nie posługuj się tytułem naukowym. Wszystkie te informacje można bardzo szybko zweryfikować. Podobne kłamstwo nie tylko zdyskwalifikuje cię w oczach pracodawcy, ale może również spowodować problemy prawne.

Stosując się do powyższych wskazówek, na pewno wiele zyskasz w oczach przyszłego pracodawcy.

By poznać jeszcze więcej elementów idealnego CV, koniecznie przeczytaj druga część naszego poradnika. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Zainteresował Cię ten wpis?

ZOBACZ WIĘCEJ:

Ta strona korzysta z Cookies dla zapewnienia najwyższej jakości obsługi.

Oddział Firmy
w Gdyni

Dojazd

Dogodna lokalizacja w centrum Gdyni. Można do nas wygodnie dotrzeć komunikacją miejską. SKM Gdynia Główna.

Godziny pracy biura

Poniedziałek 09:00-17:00
Wtorek           09:00-17:00
Środa              09:00-17:00
Czwartek       09:00-17:00
Piątek             09:00-17:00
Sobota            zamknięte
Niedziela        zamknięte