Dlaczego dołączamy zdjęcie do CV? Jakie zdjęcie wybrać: safari, ślub i dzieci.

Wyjaśniamy jak wybrać dobre zdjęcie do CV. Dlaczego warto poświęcić temu elementowi więcej uwagi?

Właściwe zdjęcie w dokumencie może wydawać się tematem banalnym. Jednak mimo upływu lat i osiągnięcia dojrzałości współczesnego rynku pracy wciąż jesteśmy świadkami zaskakujących, a czasem szokujących, połączeń obrazu z formalnym dokumentem. Czy w ogóle musimy dodawać zdjęcie do CV?

Dlaczego dołączamy zdjęcie do CV?

Stwierdzenie, że fotografia, jaką zamieszczasz w Curriculum vitae to rzecz wielkiej wagi nie powinno budzić wątpliwości. Każda porcja informacji zawarta w CV może zaważyć nad szansą zatrudnienia.

Na samym początku musimy się zastanowić nad celem zamieszczania zdjęcia do naszego życiorysu. Czy fotografia w CV jest obligatoryjna? Odpowiedź brzmi: nie. Natomiast czy warto ją dodać? W zdecydowanej większości przypadków – tak.

Obraz jest naszym sprzymierzeńcem

Mimo, że nie ma obowiązku umieszczania swojego portretu w dokumentach aplikacyjnych pamiętajmy, że naturalnie dominującym ludzkim zmysłem jest percepcja wizualna. Obraz przemawia do nas szybciej niż słowa czy dźwięki. Lubimy wiedzieć z kim rozmawiamy. Dlatego prowadząc rozmowę twarzą w twarz czujemy większą więź, łatwiej nam identyfikować charakter i intencje rozmówcy. Dzięki obrazowi łatwiej osiągamy nić porozumienia,  i tym samym, uzyskujemy lepszy przepływ informacji. Ponad to większość z nas łatwiej zapamiętuje obraz niż inne treści. Dlatego prezencja wizualna ma istotne znaczenie, nawet jeśli nie ubiegamy się o stanowisko modela, hostessy lub inne funkcje reprezentacyjne.

Nie tylko estetyka

Zdjęcie, które umieszczasz w CV powinieneś traktować nie tylko jako estetyczny wypełniacz przestrzeni arkuszu, ale jako nośnik informacji o twojej osobie. Dobre i czytelne zdjęcie daje szansę na wyróżnienie CV oraz lepsze utrwalenie w pamięci naszej kandydatury. Chociaż subiektywne sympatie nie wpływają na pracę profesjonalnego rekrutera, ma on szansę na interpretację treści przez pryzmat spójności obrazu z informacją pisaną. Opisanie cechy, takiej jak odpowiedzialność i sumienność w połączeniu z budzącą zaufanie ekspresją, prezentowaną na zdjęciu, ma szansę rezonować i dodatkowo utwierdzić rekrutera. Obraz stanowi część składową większej całości, jednak sam w sobie może wiele powiedzieć. Unikajmy zdjęć, które mogą postawić nas w złym świetle, nie pokazują bezpośrednio naszej osoby lub są zwyczajnie nie związane ze stanowiskiem o które się ubiegamy.

Safari, ślub i grill

Fotografia załączana do CV nie może być przypadkowa. Najlepiej zrobić nowe zdjęcie specjalnie do tego celu. Dlaczego? Ponieważ będzie aktualne, przedstawia tożsamość nowego, dojrzałego współpracownika. Zdjęcia z liceum nie wchodzą w grę. Podobnie niezaprzeczalnym błędem jest zamieszczanie zdjęć, na których występują inne osoby. Aplikacja dotyczy konkretnej osoby i to ona musi być widoczna na zdjęciu dołączonym do CV. Zdjęcia ze przyjaciółmi, znajomymi czy członkami rodziny powodują zamieszanie i niejasny przekaz. Nie mówiąc o tym, że nasz profesjonalizm diametralnie spada w oczach rekrutera. Zdarza się też, że kandydaci zamiast minimalistycznego zdjęcia portretowego wybierają zdjęcie z wakacji lub inne malownicze czy dynamiczne zdjęcia pokazujące aktywności niezwiązane ze stanowiskiem na które aplikują.

Dlaczego umieszczamy dziwne zdjęcia?

Co jest powodem wybierania zdjęć co najmniej dziwnych, żeby nie powiedzieć szokujących? Możemy domniemać, że angażując się w tworzenie naszej wizytówki chcemy pokazać wszystko z czego jesteśmy dumni. Nawet jeśli lot na paralotni, afrykańskie safari czy zdjęcie bicia rekordu wypitych trunków niewiele mają wspólnego z nową pracą. Chcemy się pochwalić wydarzeniami lub ludźmi, które są dla nas ważne. Zdjęcia z żoną lub mężem symbolizują, za pewne, udaną relację i szczęście w miłości. Zdjęcia z dziećmi ogromne znaczenie wartości rodziny. Zagraniczne wycieczki to realizacje planów i potrzeb. Materialne rekwizyty to prawdopodobnie dowód na finansowy sukces. Choć prawie w każdym z tych obrazów można znaleźć symbol istotny albo nawet w dużym stopniu definiujący danego człowieka, najczęściej są one nie odpowiednie i nie dobrane do sytuacji.

Na wszystko jest czas i miejsce. Ubieganie się o nową pracę jest jednak sytuacją szczególną. Zawiązana jest z nią również konkretna kultura komunikacji. Oddalenie się od odpowiedniej dozy powagi i formalności najczęściej skutkuje automatycznym odrzuceniem kandydatury już w pierwszej fazie rekrutacji. Wyjątkiem mogą być oczywiście rekrutacje na stanowiska kreatywne lub charakteryzujące się bardzo otwartym i mniej formalnym podejściem do pracy z ludźmi. Są to jednak rekrutacje jednoznaczne i o ich charakterze wiemy już na etapie pierwszego zapoznania się z ogłoszeniem. We wszystkich pozostałych sytuacjach powinniśmy kierować się ogólnie przyjętymi, tradycyjnymi zasadami tworzenia dokumentów. Więc jeśli, przykładowo, nie aplikujemy na stanowisko w branży turystycznej unikajmy oderwanych od tematu zdjęć z wakacyjnych wypraw.

Uśmiechnij się do zdjęcia

Zadaniem rekrutera jest powstrzymanie się od stronniczości i budowanie obiektywnej oceny kandydata, pomimo tego zdjęcie może mieć dodatkowe pozytywne lub negatywne działanie w postaci wzbudzania wrażenia przejrzystości i otwartości na wymianę informacji lub niespójności czy braku odpowiednie poziomu powagi. Dbajmy o budowanie wizerunku zgodnego z naszymi kompetencjami i profesjonalizmem. Nie bójmy się przy tym uśmiechu wzbudzającego zaufanie i zapowiadającego dobrą współpracę. Równocześnie pamiętajmy aby dobrać fotografię adekwatnie do roli jaką chcemy pełnić, zachowując odpowiednią, do stanowiska, kulturę komunikacji.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Zainteresował Cię ten wpis?

ZOBACZ WIĘCEJ:

Ta strona korzysta z Cookies dla zapewnienia najwyższej jakości obsługi.

Oddział Firmy
w Gdyni

Dojazd

Dogodna lokalizacja w centrum Gdyni. Można do nas wygodnie dotrzeć komunikacją miejską. SKM Gdynia Główna.

Godziny pracy biura

Poniedziałek 09:00-17:00
Wtorek           09:00-17:00
Środa              09:00-17:00
Czwartek       09:00-17:00
Piątek             09:00-17:00
Sobota            zamknięte
Niedziela        zamknięte