Jak napisać CV, które da Ci pracę część II

Kontynuujemy temat dobrego CV. Porady jak napisać czytelny i skuteczny życiorys zawodowy.
dobre cv poradnik

Jak napisać CV tak, aby zainteresować pracodawcę? Możesz otrzymywać więcej zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne. Wystarczy, że zaczniesz stosować się do kilku zasad.

W pierwszej części naszego poradnika skoncentrowaliśmy się na tym, jak w ogóle zabrać się do tworzenia dobrego CV. Wspominaliśmy o szablonie, doborze zdjęcia i o tym, jak istotną rzeczą jest szczere podejście do zawartych w CV informacji. Dalej punktujemy kolejne elementy właściwego zawodowego życiorysu.

1. Chronologia zatrudnienia.

Prześledź swoją drogę zawodową, skup się na tych miejscach pracy, które mogą być najbardziej znaczące. Jeśli twoja historia jest bogata wybierz i wymień te stanowiska, które realnie są związane z kompetencjami wymaganymi przez potencjalnego przyszłego pracodawcę.

Przebieg twojej kariery powinien być zapisany w odwróconym porządku chronologicznym. Każda pozycja, jaką podajesz, powinna zawierać zajmowane stanowisko, nazwę firmy oraz lata pracy. W dalszej części możesz umieścić informacje o zakresie dodatkowych kompetencji, czy referencjach.

2. Opis kompetencji.  

Nawet, jeśli posiadasz niezliczoną ilość umiejętności i wszelakich zalet, wymień te, które najściślej łączą się z kandydaturą na dane stanowisko. Po prostu podejdź do sprawy bardzo rzeczowo, ale też wybiórczo jeśli wpłynie to na lepszą czytelność dokumentu. Gdy aplikujesz na posadę murarza, bezcelowe będzie dokładnie opisywanie tych, które posiadłeś w trakcie pracy pielęgniarza, czy przedstawiciela handlowego.

3. Znajomość języków.

W tym punkcie wymień języki, jakimi się posługujesz, a następnie określ poziom ich znajomości. W zależności od stanowiska, możesz podzielić je również na znajomość w mowie i piśmie. Najwygodniejszym i najbardziej klarownym sposobem jest Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (ang. Common European Framework of Reference for Languages, CEFR). Skala od A1 do C2 jest jednoznaczna i nie będzie budzić wątpliwości podczas analizy rekrutera.

Musisz wziąć pod uwagę to, że gdy oświadczasz, że znasz dane języki, możesz zostać z ich znajomości sprawdzony podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli posiadasz certyfikaty językowe, również nie omieszkaj o tym wspomnieć.

4. Zainteresowania.  

Każdy pracodawca chciałby współpracować z ludźmi nie tylko odpowiednio wykwalifikowanymi, ale o osobowościach sprzyjających dobrym relacjom w zespole. To właśnie dlatego rozmowa na temat hobby jest bardzo popularna na rozmowach kwalifikacyjnych. Skutecznie rozładowuje napięcie i pozwala pokazać cechy przychylne dobrej komunikacji i wzmacniające dobrą atmosferę w miejscu pracy. Nie próbuj jednak zaintrygować nikogo na siłę. Najgorszym, co możesz w tym przypadku zrobić, to podać w CV nieprawdziwe hobby, coś o czym na dobrą sprawę nie masz pojęcia. Jak wiadomo nie od dziś, kłamstwo ma króciutkie nogi. Nie utrzymuj, że kochasz podróżować, kiedy ostatni raz wybrałeś się na wojaż dekadę temu. Może to spowodować niezręczną sytuację podczas rozmowy.

5. E-mail

Nawet, jeżeli twoje CV będzie po prostu idealne, to wszystko może zepsuć e-mail, z którego prześlesz je swojemu przyszłemu pracodawcy. Bardzo istotną rzeczą jest to, żeby adres e-mail był oficjalny. W tym przypadku karygodne jest wysyłanie CV oraz zamieszczanie adresu, w którym występuje na przykład twoje przezwisko, słowo niecenzuralne, czy też przynależące do sformułowań potocznych lub w jakikolwiek sposób prezentujące ciebie w niepoważnym świetle.

Nie zapomnij o treści maila. Nawet jeśli załączyłeś również list motywacyjny, to i tak w kilku słowach przedstaw siebie, jak i swoje zamiary. Zaznacz, na jakie stanowisko przesyłasz kandydaturę. Gdy sprawa tyczy się załączania plików – CV, jak i listu motywacyjnego, nie zapomnij profesjonalnie ich nazwać. Zatytułuj pliki swoim imieniem i nazwiskiem, określ również, jaki jest to rodzaj dokumentu.

Koniecznie sprawdź pierwszą część naszego poradnika!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Zainteresował Cię ten wpis?

ZOBACZ WIĘCEJ:

Ta strona korzysta z Cookies dla zapewnienia najwyższej jakości obsługi.

Oddział Firmy
w Gdyni

Dojazd

Dogodna lokalizacja w centrum Gdyni. Można do nas wygodnie dotrzeć komunikacją miejską. SKM Gdynia Główna.

Godziny pracy biura

Poniedziałek 09:00-17:00
Wtorek           09:00-17:00
Środa              09:00-17:00
Czwartek       09:00-17:00
Piątek             09:00-17:00
Sobota            zamknięte
Niedziela        zamknięte